A Magyar Gárda győri Wass Albert zászlóalj Székely Szakaszának Kolozsvári bevetése, 2010 március 15-én, a világ összmagyarságának Nemzeti Ünnepén
A bevetést megelőző hetekben lázas munkával készült a Székely Szakasz a március 15-i forradalmi pillanat méltó megemlékezésére. Számtalan lehetséges helyszín és ünneplési mód, ötlet merült fel Nemzeti Ünnepünk megtartására és üzenetének továbbvitelére az erdélyi magyarság jelen politikai környezetében. Terveinket a logisztika, a jog, az ünnepségre való tekintettel erkölcsi és az összmagyarság iránti felelősség korlátai között kellett átgondolnunk. Komoly elméleti tanulmányokat és vitákat követően letisztult műveleti tervvel állhattunk elő. Tervünk az volt, hogy részben a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom szervezésében zajló, nagy horderejű ünnepségen vegyünk részt mint meghívott és résztvételünket aktívan igényelt társszervezet.
A szakasz egy része, élén a szakaszparancsnokkal, 15-én reggel, a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom tagjaival találkozott az előre megbeszélt találkahelyen. Innét bevezetést nyertünk a Vármegyések szervezési rendjébe, gyülekezési és művelet irányítási pontjaira, amelyeket ideiglenesen az Unitárius Teológia valamint a Református Teológia épületeiben rendeztek be.
Műszaki eszközellátottságunk megfelelő volt, bár a logisztikai és kommunikációs akadályok miatt egyes terveinket halasztanunk kellett. Egy Árpádsávos és egy Magyar zászlóval, egy "Székelyföld nem Románia!" feliratú nagyméretű transzparenssel valamint koszorúval vettünk részt, a már megszokott egyenruha mellett. Újdonság volt a Bocskai csákók első alkalommal történő használata.
A résztvevő Székely Szakasz tagok a Vármegyések által szervezett menetoszlopban foglaltak kiemelkedő láthatóságú helyet, amelyre a média jelentős érdeklődése miatt nagy szükség is volt.
A menetoszlopban elindulva azonnal kiemelt figyelmet kaptunk a sajtósok részéről, végig fotóztak és filmeztek, túlzás nélkül állíthatjuk hogy több tíz televíziós kamera és fényképezőgép követette különítményünket. Mint utólag kiderült a médiában, különösen az oláh nyelvűben (amely kiemelt célpontunk volt), gyakorlatilag monopolizáltuk a március 15-ről szóló tudósításokat.
A menetoszlop néhány ezres létszámú volt. Első úticélja a Főtér volt, a Szent Mihály templom, ahol ökumenikus istentiszteletet hallgattunk, és ismét az előtérben, az oltár jobb oldalán foglalhattunk helyet, mintegy őrizve a felszólaló és igét hirdető méltóságokat. Jelenlétünkben a felszólalókat egy másodpercig sem fenyegethette semmiféle veszély.
A Főtérről a Házsongárdi temető irányába indultunk a Vármegyés menetoszloppal, célunk a Biasini szálló és a rajta található Petőfi emlékplakett volt (Petőfi itt szállt meg 1848-ban, feleségével) ahol az RMDSZ és egyéb, időnként nemzetáruló, meghunyászkodó "magyar" szervezetek is hagyományosan ünnepelni szoktak. E ponton tehát a Gárda és a Vármegye rendezvénye keveredett a hivatalosabb és mindenféle sosemvolt diákszervezet által verbuvált apró csoportocskával. Szónoklatok hangzottak el e csoportocskák részéről, a polgármester, a Magyar Köztársaság Kolozsvári Főkonzulja részéről (aki egyértelműen kivívta magának a hallgatóság nemtetszését hosszú oláh monológjával), a városi RMDSZ vezetők stb.részéről.
Mind a Vármegye mind a Gárda leengedett zászlókkal várta ki a Főkonzul és a polgármester semmitmondó, neokommunista és hazug nézőpontokat ledaráló zajongását.
Ezek után került sor a zsebszervezetek koszorúzására, majd a Vármegye és a Magyar Gárda koszorúzására. Igazi eseményszámba ment, tapsvihar és tetszésnyilvánítás közepette koszorúzott a két szervezet, mintegy igazolva a jelenlévők és mindenki által köztudott tényt: ha tenni kell, ha számítani kell Erdélyben valakire magyar érdekek melletti kiállásban, csak és kizárólag ez a két szervezet létezik jelenleg. A polgármester lóhalálában elmenkült az épp koszorúzó gárdisták orra előtt.
A visszatérő menetben felbomlottak a sorok és laza, felszabadult közösségként vonultunk vissza a Főtér felé, amikor a néhány méterre oldalt haladó Szakaszparancsnokunkat valaki félrevonta, aminek a többi gárdista bajtárs nem tulajdonított különösebb fontosságot hiszen többen, ismerősők és ismeretlenek, érdeklődtek irántunk személyesen a korábbi felvonulásunk alatt. Ezúttal úgy alakult, hogy az elvont szakaszparancsnok mellett egy leparkolt rendőrautó látványa keltette fel figyelmünket,amelyet azelőtt a vonulók csoportja takart. Utolsó pillanatban már csak a szakaszparancsnokot láttuk eltűnni a kocsiban és a kocsi azonnal útnak indult.
A gárdista bajtársak riadóztatták a vármegyéseket is és a Főtéren körben elmondták mindekinek a meglévő információkat. Ekkor első benyomásunk igazi gárdistaként a kiállás volt és rögtön megkezdtük a jelenlévők felbuzdítását egy esetleges ellenállási akcióra. Törekvésünket meglepetésünkre sok civil és vármegyés azonnal támogatta, bekapcsolódva
a lélektani felkészítésbe. Ezzel tevéknységünk aktív része véget ért, logisztikai problémák szervezésével és szakaszparancsnokunk bevárásával és kiszabadítására tett erőfeszítésekkel töltöttük az időt.
Gajdos György, gárdistajelölt, Kolozsvár
na bakker, ez nagy baromság...
VálaszTörlésAlbertu de Fier? Ezt a nevet és megjegyzést inkább nem kommentálnám.
VálaszTörlés